جلسه 22 اردیبهشت 1387

 

وب لاگ جلسه آینده یکشنبه ۲۹ اردیبهشت

 مدیر محترم سایت وزین پارسی بلاگ

نوشته های سید محمد رضا فخری

http://modir.parsiblog.com

 http://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gif

وب لاگ این هفته

اشکستان

اشـکـسـتــان

نوشته های سید مهدی حسینی

http://ashkestan.blogfa.com

http://i4.tinypic.com/66adqax.gif

نویسنده محترم وب لاگ جناب آقای سید مهدی حسینی ، متولد 1363، طلبه سال هفتم حوزه

از سال 84  وب لاگ نویسی را شروع کرد .

پیشنهاد یکی از استادانش در قم این بود که مذهبی بنویسد . او هم کلام استاد را سرلوحه قرار داد و اشکستان را که تا آن روز موضوعات مختلفی را در بر می گرفت مذهبی کرد.

110520081304.jpg

 چرا اشکستان؟

 نیمه شب است و فقط سکوت . دیگر صدایی نیست جز صدای قلم که بر صفحه کاغذ ساییده میشودو اپری را بر روی آن نقش میاندازد.

نیمه شب است و فقط سکوت است و سکوت است و زنده شدن افکار پریشان و سرگردانم و این جاست که برخی خاطرات جوهره قلبت را مانند جوهر قلمت بیتاب میکنند و آتشفشانی از بغض را در معرض انفجار قرار میدهدو سر گردانی در این میان و در بین این همه کدام را آزاد کنی و داغ کدامین را زنده گردانی؟

نیمه شب است و سکوت است و بی تابی ذهن و یاد اوری خاطرات که طعم شیرین آن ملموس است که به ناگاه به تلخی میگراید و باز هم به او فکر میکنی ....

نیمه شب است  و این جا دگر تنها هستی و کسی نیست که اشکت را ببیند و که طعم سخت شکست بر آن نقش بسته وتنهایت گذارده.

نیمه شب است و صفحه خاطراتت دیگر حاضر به ورق خوردن نیست و این بار ملامتت میکند که دیگر حاضر به از دست دادن خاطرات او نیست.

این جاست که در میمانی آیا بنویسی یا  فرار کنی دیگر بهانه ای نیست و به اندک بها بهانه را از دست دادی.

تو محکومی و حکمت بی حکمت نیست . این جاست که باز هم دل به قلم میسپاری و اشکهایت را جوهر قلمت میکنی و هر انچه از کلمات را که مینگاری  ومینگارد  اشک توست و کاغذت اشکستان است.

حرف هایت در اشکستان غوطه ورند  و در این میان خاطرات تو و اوست که گمشده ای در این دریای بیکرانه احساسات میل به فراموشی دارند. و مگر فراموش میشود؟

اشک هایم برای اوست و اشکستان دلتنگی ام برای اوست.

چرا با اسم ارمیا می نویسی؟

 

به سه دلیل :

۱) ارمیا نام کتابی از آقای امیر خانی است و در آن ارمیا آدم تنهایی بود.

۲) اسم یکی از پیامبران است.

۳) ارمیا فعل امر است به معنای شما دو نفر تیر بیندازید. این تیر رو بسوی هر چیزی میشه انداخت از تاریکی به روشنایی و یا هر چیزی دیگه ای که فکرش رو میشه کرد.

۲ نفر؟ 

ارمیا یک نفره و من نفر بعدیش.

 

در پستی که از شهدای گمنام دانشگاه علم و صنعت نوشته بودید ناراحت بودید که چرا صدا و سیما تبلیغات خوبی رو انجام نداده و در انتهای پست از یک آقایی صحبت کرده بودید که صدا و سیما اونقدر تبلیغ براش کرده که حتی مادر بزرگ شما هم به خوبی اون رو میشناسه.

بار دوم بود که در وب لاگم راجع به شهدای گمنام می نوشتم . تلویزیون اصلاً تبلیغی انجام نداد ولی با وجود تبلیغات کم ، مردم خوب استقبال کردند. ولی درست دو روز قبل از مراسم تشییع پیکرهای شهدا در تلویزیون تبلیغ نزار قطنی بود و اون روز مادر بزرگم هم منزل ما بود. حتی دیگه مادر بزرگ من هم در مورد این شخصیت همه چیز میدونه.   

در تاریخ ۱۲ بهمن ۸۶ پستی دارید به اسم خداحافظ هیچ ... برداشت خودتون چیه و چرا این عکس رو انتخاب کردید؟

7wfdwtl.jpg

 الان در شرایط روحی اون موقع نیستم که بخوام کامل توضیح بدم ولی زمانی بود که میخواستم وب لاگ نویسی رو کنار بگذارم و البته همزمان با فوت قیصر امین پور هم بود.  

ولی در ادبیات جنگ پوتین نماد هست و اون گل نرگس زرد نهال نوپایی هست که احتمال داره زیر پوتین له بشه که البته این اتفاق افتاده.

...  

انگیزه تون از وب لاگ نویسی؟

 

وب لاگ نویسی رو از دانشگاه شروع کردم . برای بسیج دانشگاه می نوشتم ولی دوست داشتم وب لاگی درست کنم و چیزهایی رو که واقعاً میخوام بنویسم و نظر دیگران رو درباره اونها بدونم . اوایل خیلی شخصی می نوشتم . از درد و دلها و خاطرات ولی به این نتیجه رسیدم که این روش نوشتن فایده ای نداره و مهم اینه که بتونم طرز تفکرم رو به دیگران نشون بدم.حتی در دانشگاه وب لاگی راه انداخته بودیم به اسم نق نق های دانشجویی . 4 نفر در اون وب لاگ می نوشتیم و انگیزه مون اطلاع رسانی و انتقاد کردن بود که تعطیل شد.

5.jpg

 

مد نظرتون بیشتر تأثیر گذاریه یا تأثیرپذیری؟

 تأثیر گذاری. 

آیا خود شما از دیگران تأثیر نمیگیرید؟

 نه زیاد. کسانی که برام کامنت میگذارند عمدتاً مثل خودم فکر می کنندو کم پیش اومده کسی مخالف نظراتم باشه . 

بهترین پست از نظر خودتون چیه؟

 

40 پست محرم.

 

چقدر حرفهای خودتون بود؟

چون از منازل توقف در را اطلاع نداشتم کپی می کردم ولی درد و دلهایی که با امام حسین (ع) یا حضرت زینب (س) داشتم حرفهای خودم بودند. 

 

چرا 40 روز تا محرم؟

 

از روزی که راه افتادند و مکه را به قصد کربلا ترک کردند شروع کردم. خیلی هم سخت بود. شاید دیگه چنین کاری رو انجام ندم. چون حق مطلب اونطور که باید ادا نمیشه . مصائب خیلی سخت تر از اونی هست که فقط در چند خط آورد.

 

در مورد پست چشمان آبی زهرا توضیح میدید؟

 فیلمی به اسم چشمان آبی زهرا بود که در اون دختر چشم آبی بود که اسرائیلی ها می خواستند چشمانش رو در بیاورند و به یک پسر اسرائیلی پیوند بزنند. در این پست گفتم که کاش هرگز چنین اتفاقی نیفته. 

گفتید که مذهبی می نویسید و میخواهید مذهبی تر بنویسید . آیا هدفی دارید یا قرار هست که سیر تحولی در افکار عمومی داشته باشید یا اینکه می خواهید قدمی برای مذهب بردارید یا صرفاً دلنوشته؟

 بیشتر دوست دارم انتقادی و طنز بنویسم ولی از انتقادی نوشتن ضربه خوردم و ذوق نوشتن طنز رو هم ندارم. در انتقادی نوشتن باید فکر همه چیز رو کرد . وب لاگ دیگری به تازگی راه اندازی کردم که در اون فقط انتقادی می نویسم. از انتقادی نوشتن خوشم میاد ولی شاید خودم از انتقاد خوشم نیاد. 

فکر می کنید می ترسید که انتقادی بنویسید؟

 

شاید

 

آیا وجه تشابهی بین انتقاد و امر به معروف و نهی از منکر می بینید؟

 

بله ... شباهت داره ولی هر چیزی که مورد نقد قرار می گیره دلیل نداره که منکر باشه. کسی هم که امر به معروف میکنه اکثر اوقات خود مبرا از اون منکر نیست.

 

نقد برای بالا بردن اندیشه است.

 

شعری که در پست 22 فروردین 87 است از خودتونه؟

 

نخیر ... من شاعر نیستم . نمیدونم شاعرش چه کسی هست.

 

ولی این شعر از نظر وزنی مشکل داره.

110520081302.jpg

  

در پست 26 اسفند 86 از سفرتون به مناطق جنگی نوشتید و گفتید که در اونجا معجزه زیاد اتفاق میفته ولی از اون معجزه ها چیزی نگفتید ... چرا؟

 ۳ معجزه دیدم ولی در وب لاگم نگفتم چون شاید کسی باور نمیکرد.

شب ۲۸ صفر در مقر امام حسن (ع) بودیم. اون شب ۱۰۰ زائر از شهرهای دیگه اومده بودند.در اونجا غذا رو از قبل به تعداد آماده می کنند. ولی اون شب یک کاروان ۴۰ نفره از قم اومدند. ولی غذا به همه رسید . شب شهادت کریم اهل بیت همشهریهای کریمه اهل بیت رو قبول کرد و غذا رو آماده کرد.

 

شما به این معجزات اعتقاد قلبی دارید؟

 

بله

 

فکر نمی کنید وب لاگ جاییست برای مطرح کردن چنین موضوعاتی ؟

 

چرا ولی بعضی چیزها شخصی اتفاق میفته و بعضی چیزها رو برای خودم نگه میدارم. ولی در اون زمان کمبود وقت داشتم چون مسافرت دیگری هم در پیش داشتم و بعد فروردین شد

/ 10 نظر / 38 بازدید
علی نوروزی

سلام یه پیشنهاد داشتم مدیر مسئول مجله اینترنتی طنز سنگ پا را دعوت کنید ادرسش هم اینه:http://www.sangepa.net

ارش

خسته نباشید ممنون حتما میائیم

صدر

شرایط فوق العاده حساسی بود . کوچکترین صدایی کافی بود تا جان هزاران بسیجی پنهان لابه لای نیزارها را به خطر انداخته و زحمات چند ماهه رزمندگان اسلام را به باد دهد . نماز مغرب و عشاء را در قایق ها به صورت نشسته و البته بر روی دریائی از آب پاک ( اجبارا ) با تیمم ! خواندیم .

خودمن

[سوال] ... یه عکس رو عوض کردی پایین ! مال این جلسه رو ننوشتی ولی عکس ازش زدی ؟!

امیرحسین

بسم الرب الرضا عيب از ماست اگر دوست ز ما مستور است .... ديده بگشاي که بيني همه عالم طور است [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] با موضوع فلسفه شيطان {شيطان در كمين گاه}به روز شديم خلقت شيطان ازدواج شيطان مهلت شيطان تا چه موقع است ؟ قاتل شيطان كيست ؟ و ... التماس دعاي فرائان داريم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] اي دل !صحراي بلا به وسعت تاريخ است و تا مومنين را به بلايي کربلايي نيازمايند ، رها نمي کنند مي انگاريم که با زبان در دهان گرداندن که ((ياليتنا کنا معکم )) تو را وامي گذارند که در صف اصحاب عاشورايي امام عشق محشور شوي ؟

کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت

کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت به عنوان یک واحد تحقیقاتی زیر مجموعه معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی در جهت ارتقای برنامه های پژوهشی ایثار و شهادت و تامین نیازهای اطلاعاتی پژوهشگران و دانشجویان با بهره گیری از تکنولوژی های اطلاع رسانی به ارائه خدمات و اشاعه اطلاعات تخصصی می پردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید: بخش امانات و مرجع:021-88820811 نشانی :خ طالقانی- خ ملک الشعراء بهار پلاک 3 ساختامن شماره 2 بنیاد شهید و امور ایثار گران معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی- طبقه همکف آدرس پست الکترونیکی: info@navideshahed.com شرایط عضویت: - داشتن معرفی نامه معتبر از مراکز دولتی، خصوصی و یا دانشگاهی -عکس دو قطعه3 *4 - کپی شناسنامه یا کارت ملی (ارائه اصل چهت تطبیق الزامی است) - تطبیق و امضای فرم های مربوطه ((عضویت رایگان))

شوکت سازند

با سلام کارتان با ارزش است و من برایتان آرزوی موفقیت می کنم. مهم نیست که وبلاگ چه عضوی در جلسا تتان بررسی می شود، و نیز مهم نیست که از چه اعضایی برای حضور در وبلاگ دعوت می کنید. انچه مهم است اینکه حرکت تان قابل تقدیر است . البته اگر در جهت ارتقا کیفی و کمی وبلاگ ها تنظیم گردد. موفق باشید.

ارمیا

سلام حاجی خیلی خوشحال شدم که دیدمتون جلسه خیلی خوبی بود ان شا الله که همیشه موفق باشید