جلسه 1 اردیبهشت 1387

 وب لاگ جلسه آینده یکشنبه ۸ اردیبهشت

 یـکـتـا پـرستــان

نوشته های سینا صادقی

http://sitetoop.com

http://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gif

وب لاگ این هفته

مهدی بوترابی mehdi boutorabi

اکـــرنــه

زمــــان بی کــرانه ، ایـــران جــاودانه

r

http://i4.tinypic.com/66adqax.gif

نویسنده محترم وب لاگ دکتر مهدی بوترابی

سال 1342 دوران حکومت نظامی در تهران متولد شدم.تحصیلاتم در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه شهید بهشتی رشته تاریخ بیشترگرایش تاریخ ایران قبل از اسلام تا اوایل دوره اسلامی بود . مقطع دکتری هم در دانشگاه تربیت مدرس بودم ولی از پایان نامه دفاع نکردم. شغل دولتی ندارم . فقط در سال 1370 عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بودم.از سال 1366 در بخش خصوصی فعالیت میکردم با انتشاراتی چون نشر سفیراز سال 70 – 71 در قسمت حوزه کامپیوتر و اطلاع رسانی مستقر شدم.تقریباً 16 سالی هست که در قسمت نرم افزار فعالیت میکنم.از اواخر سال 82 هم سایت پرشین بلاگ رو خریداری کردم.در زمینه صادرات نرم افزار حدود 10 سالی هست که فعالیت دارم . محصولاتمون رو به کشورهای اروپایی و امریکایی و ژاپن و استرالیا صادر می کنیم.در حال حاضر سی و چند سایت داریم که پرشین بلاگ و مای پردیس از مهمترین هاشون هستند.

http://i4.tinypic.com/66adqax.gif

پرسش ها و پاسخ ها

در پست آمریکا دروغ می گوید و جمهوری اسلامی هم! در داخل پست از رنگ باخته شدن نسل جوان گفتید میشه بیشتر توضیح بدید؟

 اون یادداشت برای من نیست و از وب لاگستانه؛ از یادداشتهای آقای زارعی هست . بعضی وقتها نقل قول میکنم . کسانی که وب لاگ من رو میخونن میدونن که اگر یادداشتی از وب لاگستان بگذارم حتماً لینک مطلب رو هم قرار میدم. 

پستی داشتید در مورد دوران درخشان آقای خاتمی . می خواستم بدونم چه نکاتی رو بابت این مطلب در نظر گرفتید؟

تاریخ اینطور میگه که 8 سال دوره ریاست جمهوری ایشون چه از نظر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی درخشان بوده. مهمترین قوانین اقتصادی کشور در حوزه مالیاتها و بانکها و خیلی موارد دیگر در دوره آقای خاتمی اتفاق افتاد. در حوزه سیاسی و اجتماعی هم قانون اساسی و شوراها یکی از مواد مهم بود. اگر فضای اوایل انقلاب رو درک میکردید بحث شوراها خیلی مورد توجه حضرت امام و مردم بود. این اتفاقات همه در دوره خاتمی اتفاق افتاد. از دید من به عنوان یک وب لاگ نویس و فعال حوزه فرهنگی و اجتماعی دوران درخشانی بود. آراء ایشون در دوره دوم بیشتر از دوره اول بود و این موضوع در تاریخ سیاسی تکرار نشده؛ پس نشون دهنده این هست که نظر مردم هم همین بوده.

 شما به عنوان مسئول سایت پرشین بلاگ و کسی که بیش از 5 ساله که مینویسه یک سری اصول رو انتظار میره ؛ مثل برقراری ارتباط با خوانندگان و اینکه بیشتر از یک پست در روز میفرستید خواننده شاید نتونه مطالب رو بخونه و از دستشون بده و در کل اینکه من هنوز متوجه نشدم که وب لاگ اکرنه هدفش چیه؟ چون مطالبش پیوستگی نداره. 

وب لاگ یک تعریف عمومی شکلی ازش شده که مثلاً ماهی چند پست یا یک پست و ... ولی در عمل ادمها چون مینویسند ار این مرزها خارج میشوند. گاهی وب لاگهایی مثل نشریه الکترونیکی میبینیم یا وب لاگهای تخصصی مثلاً کتاب فلسفه ای رو خلاصه میکنند.من وب لاگ رو خیلی برای خوانندگان نمینویسم. بیشتر از این هدف اون چیزی که خودم فکر و احساس میکنم رو منعکس میکنم . وقتی که نکته ای رو در وب لاگستان میبینم اون رو در وب لاگم کپی میکنم و خیلی وقتها هم مورد توجه هم قرار میگیره. بعضی ها بطور منظم 1 پست در طی روز مینویسند ولی من گاهی روزی 5 پست هم داشتم.در حال حاضر بیشتر از 2000 پست و 27000 نظر دارم. 6000 یاداشت هم در وب لاگهای متفرقه دیگرم دارم. سعی میکنم بخشی از اونها رو در اکرنه متمرکز کنم.انتظار ندارم کسی که به وب لاگم همه مطالبم رو بخونه چون سخته. البته بعضی از یادداشتها کامنت گیری خوبی داره. 

نظر من اینه که نوشته های یک وب لاگ نویس مثل بچه هاش میمونن ...اینطور یک سری مطالب سوخته میشن...

 من این اندازه دوست ندارم. اصراری هم ندارم که همه مطالب خونده بشه . از دیدگاه من اکرنه عمومیه. 

در مورد کامنتهایی که در وب لاگها میگذارید میشه توضیح بدید؟

 اصولاً نظرات رو 24 ساعت بعد از فرستادن پست میخونم.هر کس برام کامنت بذاره به وب لاگش میرم مطلبش رو میخونم ولی لبخند میزنم مگر اینکه اون مطلب ویژگی خاصی داشته باشه  نظر خاص بدم. 

ولی کم دیدیم که نظر خاص بدید!

اون شکلکهای کامنتها هر کدوم معنایی در بر دارند. قدردانی. همدردی . شادی. اخم و... اگر نکته خاصی باشه حتماً نظر مفصل هم مینویسم. 

چطور این موزیک رو برای جلسه امروز انتخاب کردید؟ 

18 اردیبهشت یادآور روز خاصیه . روز بازداشت من و چون حس کردم بعد از جلسه امروز دوباره بازداشت بشم این موزیک رو انتخاب کردم!!!

چرا این رنگ قالب رو انتخاب کردید؟ 

وب لاگم تابحال 5 - 6 رنگ عوض کرده . در ورژن جدید پرشین و در وب لاگستان این قالب بیشتر مورد استفاده بود. قالبهای جدید پرشین امکانات جدیدی داره که امکان پرزنت وب لاگ رو در سرچ کردن بالا میبره. 

نظر مخاطب چقدر براتون اهمیت داره؟ 

بسته به موضوع فرق میکنه. شاید خیلی از یاداداشتهام رد بشه و خونده نشه و مورد علاقه نباشه . بعضی وقتها نکته خوبی مینویسم و مورد توجه قرار بگیره ولی سعی کردم مطالبم رو تابع سلیقه مخاطبم  قرار ندم. 

از تکلیف های سیاسی گفته بودید که خداحافظی با ... حق مسلم ماست. ؟؟؟ 

این عملکرد کاملاً سیاسیت. حق خود ماست . مشارکت هم حق خود ماست. 

معنی اکرنه چی هست؟ 

اکرنه یعنی بی کرانه . الف نفی داره مثل آناهید . اکرنه لقب زروان یا خدای زمان بوده . یعنی زمان بیکرانه ایران جاودنه . اکرنه مهر 83 متولد شد. 

انگیزه تون از وبلاگ نویسی چیه؟ 

انگیزه من در ابتدا صرفاً کاری بود برای اینکه بتونم پرشین رو اداره کنم.

 بعد فرهنگی و اقتصادی چطور؟

بیشتر بعد اقتصادی داشت . در بخش خصوصی ابدون بودجه دولت امکان رشد نبود . پرشین بلاگ بازگشتی بود به حوزه فرهنگ . آقای ابطحی پیشنهاد دادند که با گروه پرشین همکاری کنم. وقتی کارشون رو دیدم متوجه شدم که بدون وابستگی به دولت در حوزه آی تی میشه که کار کرد.

علت محبوبیت پرشین بلاگ از نظر شما چی میتونه باشه؟

وب لاگ در ایران با پرشین بلاگ آغاز شد . پرشین بلاگ امکان فارسی نویسی را فراهم کرد و به همین خاطر روز 23 خرداد که روز تولد پرشین بلاگ هست روز وب لاگ فارسی نامگذاری شده. 

مطلبی درمورد آزادی و قانون داشتید ؛ برداشتی که میشد کرد این بود که آزادی رو بی در و پیکری دونستید. آیا اینطوره؟

وقتی میگیم آزادی و قاون فرق میکنه. گفتیم کسانی که تکیه به قانون میکنند.... 

در پست دانشگاه آزاد چند نقطه گذاشتید ... چرا؟ 

نقطه چین ها جایی هست برای چیزهایی که خودتون بگید.

در وب لاگتون و سایت پرشین خیلی به موضوع خلیج فارس پرداختید. ولی خیلی جاهای دیگه رو مثل پاکستان و افغانستان و ... رو از ما گرفتند . چرا به اونها نمیپردازید؟

هیچ وقت پاکستان فارس نبوده . فارس ها 1100 سال قبل از میلاد مسیح یعنی 3000 سال پیش در سه نقطه اصلی اسکان میکنند . هخامنشیان و مادها از اولین حکومتها بودند. فارس و خلیج فارس خیلی قدیمیه . در پاکستان و افغانستان آثاری ازتمدن فارسی وجود نداره. به زودی سایتی خواهیم داشت که مرکز حمایت دائمی خلیج فارس خواهد بود.

از دیگر سرویس وب لاگها کدوم ها رو پیشنهاد میکنید؟ 

سرویسی که کامل باشه. ورد پرس خوبه. 

شما در وب لاگتون طوری عنوان کردید که همه مشکلات در دوره کنونی ریاست جمهوریه مگر ما در دوران خاتمی مشکل نداشتیم؟ 

چرا ... یکی از مشکلات خاتمی این بود که قاطعیت نشون نداد و از فرصتهاش استفاده نکرد . سیاست شاخ به شاخ شدن داره.  دوم خرداد 20 میلیون یک رأی دادند و 7 میلیون یک رأی. مخالفین دولت اصلاحات عقب نشینی کرد . محبوب ترین چهره سیاسی از نظر من خاتمی هست. ولی حریم هایی هم هست. رئیس جمهور مملکت نماینده من و شماست. درسته که رئیس جمهور ما دور دوم انتخاب شد ولی به هر حال رئیس جمهوره. انتقادات زیادی به خاتمی دارم. خاتمی رو دوست دارم ، خیلی ها دوست دارند. 

آیا وب لاگ نویسی شغله؟ 

نه ... ولی بعضی ها پول در میارن

فکر نمیکنید وقتشه که به وب لاگ نویسها پول بدین؟ 

نه ... هیچ جای دنیا چنین کاری نمیکنند. 

پستی دارید در مورد حجاب و عفاف ... مبهم بود

با خانم رهبر و تعدادی از دوستان صدا و سیما صحبتهایی شد و من اونها رو به وب لاگم منتقل کردم . پیش زمینه از اون جلسه داشتم و یادداشتهایی کرده بودم .

 نظر خودتون در مورد حجاب و عفاف چیه؟ 

عفاف رو موافقم ولی حجاب رو نه. 

برداشت خودتون از جلسات نقد ؟

 یکی از زحمتهای خوبیه که کشیده میشه . جای تقدیر داره. جای امنی هست با امکانات پذیرایی برای وب لاگ نویسها. منظم و مستمر بودنش خیلی خوبه . البته ضعفهایی هم وجود داره مثلاً خیلی وقتها از بحث وب لاگ خارج میشه و گاهی وقتها وب لاگ نویس حس میکنه که داره سین جین میشه. 

http://i4.tinypic.com/66adqax.gif

نقد کارشناسی استاد درخشنده :

همانگونه که بارها عرض کردم ،‌ نفس تشکیل چنین جلساتی آموختن می باشد.

برجسته سازی نکات ارزشمند و مفید و سرلوحه قرار دادن همان نکات برای بهتر

 شدن و  پیشرفت .

نویسنده محترم وبلاگ اکرنه،  علاوه بر اینکه مدیریت سایت وبلاگی پرشین و

 شرکت های تابعه آن را بر عهده دارند ، دارای پیشینه فرهنگی هستند و همین

/ 47 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ارمیا (اشکستان)

سلام ........... يک عدد جلسه نقد سر و صدا براي جلب توجه يک بستني به نشانه ... شما جدا برويد ما هم جدا و ديگر هيچ

امید

.......[نیشخند]......... فقط همین نقطه هایی را نشان میداد که گیجم کرده بود اما لبخندش مرا دیوانه میکرد نمیدوانستم خودش را بالاتر میداند یا طرز تفکری را که نمیخواست لو بدهد ( شاید این از همان چیز هایی بود که فقط کسانی که زندان را لمس کرده بودند میفهمیدن) یادش بخیر ناظمی داشتیم دوران تحصیل حرفهای زیادی میزد پشت تریبون یادم می آید همان زمان همکلاسی هایم را میگویم میخندیدن بهش و اشکلات مدرسه که هیچ اشکلات سیاسی هم از او میگرفتن بله راهنمایی بودم. الان همان ناظم مدرسه ام را میگویم سمتی دارد در همین مملکت دوباره همان گونه سخنرانی میکند ولی اینبار جوری دیگر "همکلاسی هایم را که باز مییبنم یادش میکنیم دوباره باز هم میخنیدیم وبازهم.....

حاج حمید

با سلام بر اساس شنیده ها . یکی از پر حاشیه ترین جلسات نقد وبلاگ ها . نقد وبلاگ جناب بوترابی بوده که قابل تامل است . هر چند با توجه به شخصیت ایشان که از طریق نوشته ها و کامنت های ایشان حاصل شده بروز چنین حواشی و برخوردی چندان دور از انتظار نبود . اما چند نکته . به الحمدالله و به لطف خدا و زحمات بی دریغ و فعالانه برادر بزرگوارمون استاد درخشنده امروز جلسات نقد وبلاگها جا افتاده و برای بسیاری از وبلاگ نویسان آشنا می باشد . لذا با توجه به این امر لزومی نداره که تبلیغات جلسات نقد وبلاگها توسط پرشین بلاگ صورت پذیرد. همچنین حضور جناب بوترابی و نحوه برخورد ایشان و حواشی بوجود آمده تجربه ای گرانبهایی برای آقای درخشنده شد تا در انتخاب وبلاگهای مورد نقد به اسم و رسم افراد توجه نکند و از وبلاگ نویسانی دعوا بعمل آورد که ارزش نقد و وقت گذاشتن داشته باشد. در پایان جا داره از زحمات بی شائبه برادر عزیز و بزرگوارم جناب آقای درخشنده تشکر و قدر دانی کنم موفق و سر بلند باشید

مروارید عرفان

برادر ارجمند آقای درخشنده . با سلام و تشکر از زحماتی که در ارتباط با جلسات نقد وبلاگها بر دوش شماست . و تاسف از اینکه بعلت گرفتاری موفق بشرکت در جلسه نقد وبلاگ اقای بوترابی نشدم . در ارتباط با وضعیت پرشین بلاگ سئوالات زیادی از ایشان داشتم . برای شما و همکاران گرامیتان آرزوی سلامتی و توفیق دارم .

مجید ( یادداشتهای یک وبلاگر )

سلام///////////ممنونم از دعوتتون////////////اگر قسمت بشه حتما خواهم امد/////////////در ضمن وبلاگم به روزه////////////خوشحال خواهم شد سری به من بزنید//////////[گل]

مهندس شیعه

راستی بی مقدمه ...ای بمیرم برای دکتر بوترابی که باخت!!![نیشخند]

همراز

سلام دوست عزیز جالب بود ممنون که خبر کردی به روزم موفق باشی[گل]

etee

گریه ... در چشمان من طوفان غم دارد... ولی خنده بر لب می زنم... تا کس نداند راز من...