<-------www.mycomputer.ir-------> <-------www.mycomputer.ir-------> جلسه 18 فروردین 1387 - گزارش جلسات نقد و بررسی وب لاگها

گزارش جلسات نقد و بررسی وب لاگها


جلسه 18 فروردین 1387

وب لاگ جلسه آینده یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۸۷

در راه مـــدرس

 (مجموعه آخرین اخبار ، مقالات و گفتگوهای دکتر عماد افروغ)

http://www.afroogh.com

با حضور دکتر عماد افروغ

http://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gifhttp://i31.tinypic.com/vhw3uu.gif

وب لاگ این هفته:

ستایشگر

http://setayeshgar62.blogfa.com

خداوندا می‌دانیم که بالاتر از ایمان آوردن به تو ایماندار ماندن به توست.

پس ما را در این مهم یاری کن.

 نویسنده محترمه وب لاگ سرکار خانم معصومه قشلاقی ، متولد فروردین ۱۳۶۲  

وب لاگ ستایشگر اولین وب لاگیست که دارم و تصمیم هم ندارم وب لاگهای دیگری داشته باشم . ستایشگر در ۲۲ فروردین ۱۳۸۵ متولد شد.

  

انگیزه تون از وب لاگ نویسی چیه؟

 

در ابتدا انگیزه خاصی نداشتم . طرحی بود از طرف یکی از دوستانم.خودم هم تمایل داشتم که وب لاگ داشته باشم ولی نمیدونستم چی بنویسم. اوایل از حضرت علی (ع) و امام زمان (عج) می نوشتم و الان خداوند که به اوج رسیده.

 

چطور شد که مذهبی نویسی رو شروع کردید؟

 

این بر میگرده به روحیه من. بعضی حرفها و چیزها قابل توصیف نیست ولی خب فکر میکنم به خاطر تمایلاتی که به مذهب داشتم و محب بودن به امامان بزرگوار ستایشگر متولد شد.

 

در اکثریت پستهاتون از آیه های قرآن استفاده کردید.چرا؟

 

چند ماهی هست که اینطور شده. من اول چیزی رو که حس می کنم می نویسم بعد کلمه ای از اون پست رو سرچ میکنم و اون آیه ای که به پستم نزدیکتره انتخاب میکنم.

 

در پستهای قبلیتون ستایشگر معصوم اسم نویسنده وب لاگ هست ولی این اواخر حذف شده . چرا؟

 

حس کردم ستایشگر قابل قبول تره . معصوم خودم بودم. آدم دو نیمه داره ، ستایشگر نیمه آسمانی من هست و معصوم نیمه زمینی من .

 

چرا ستایشگر؟

 

ستایشگر کسی است که دائماً ستایش میکنه و به یاد کسی هست که بهش تعلق خاطر داره و دوستش داره. ستایشگر اسمی بود که از طرف یکی از دوستانم بهم پیشنهاد داده شد .

 

آن لاین می نویسد؟

 

بله تقریباً

 

پستهای فروردین ۸۶ نکات جالب زیادی داشت ، بیست روز است که خوابت را ندیده ام

 

من اون چیزی رو نوشتم که تو خوابم دیده بودم . تصویری بود که در خواب دیدم.

 

اینجور که نگارش می کنید چند درصد از مخاطب هاتون درکتون می کنند؟

 

هر وب لاگی مخاطبهای خاص خودش رو پیدا می کنه . همیشه از خدا می خوام کاش اون انرژی رو که به من میده به مخاطبهام هم بده. اوایل سال پیش کمی غمگین می نوشتم , دوستانم نگرانم می شدند . احساس می کنم نباید از مطالب غمگین استفاده کنم چون مخاطب من رو غمگین میکنه.

 

آیاتی که انتخاب می کنید همه پیام مثبت دارند . چرا؟

 

بله همه رحمت اند. رحمت خداوند رو بیشتر از غضبش درک کردم. وقتی رحمت خداوند رو میبینی یک در همیشه بازه. دوست دارم بیشتر از رحمت خداوند بنویسم.

 

دیالوگهایی که با خدا دارید و با خدا صحبت می کنید تخیلی هستند؟

 

من با خدا حرف میزنم. اگر کاملاً توجه کنیم میشنویم. وقتی که با خودمون تو دلمون صحبت می کنیم , صدایی شبیه به اون صداست. بعضی وقتها سؤالی برام پیش میاد با خودش بحث می کنم و احساس می کنم که یک جوابی رو در اون لحظه بهم میده و می دونم اگر جواب نده میگه صبر کن.

خرداد 86 داستان قشنگی از پائلو کوئلیو نوشته بودید که نتیجه گیری قشنگی بود : مذهبی نویسانی هستند که این نویسنده رو به خاطر مصرف مشروبات الکلی و مصرف مواد مخدر و ... رد می کنند ولی شما با اینکه مذهبی نویسید این کار رو نکردید.

من همیشه مثبت ها رو می گیرم . این روح و کشش منه . مثلاً نمیشه آدم معتادی رو رد کرد شاید این فرد معتاد جسم بیماری داشته باشه ولی روحش پاک باشه .

 در معرفی وب لاگتون

دختری هستم زمینی رنگ و بویی از جنس خاک دارم نگاهم هم رنگ نگاه دخترانی است جسور که برای به دست آوردن حقیقتی شگرف راهی آسمان شده اند
چشمانم را می بندم
دستانم را بلند می کنم
خدا را می خوانم
دستان خدا گرم و است و گیرا
خدا همین جاست
خدا در دستان من است
خدا همین جاست...

خودتون الان چقدر بهش اعتقاد دارید؟

 

این جملات رو دو سال پیش نا خودآگاه تایپ کردم. خداوند من رو در یک مسیری متولد کرد. هر کدام از ماها اگر نبودیم یک جای دنیا لنگ بود. خیلی وقتها خیلی کارها ازمون برمیاد شاید حتی با گوش کردن به درد و دل کسی که تصمیم گرفته خودکشی کنه و منصرف کردن اون . همه ما یک مأمور الهی هستیم. من هم مثل دختری هستم که به زمین فرستاده شده ام . وقتی به زمین فرستاده شد باید خیلی زحمت بکشه که از راه خودش به آسمون برگرده با حداقل امکانات حتی با گوش کردن . با یک نگاه محبت آمیز یا یک لبخند به کودک یتیمی. کارهایی که هزینه ای نمی خواد فقط یک وجود عاشق میخواد. اگر اون عشقی رو که خداوند در درون ما گذاشته بروز بدیم اونوقت تمام کائنات بازتاب خواهند داشت. ولی بعضی وقتها اونقدر درگیر زندگی های روزمره میشیم که فراموش میکنیم.

 

معمولاً وب لاگ نویسهای مذهبی بیشتر به جوانب میپردازند ولی شما چرا بیشتر به ماهیت پرداختی؟

 

من متن عربی قرآن رو میخونم ولی معنیش رو هم میخونم که بفهمم. من باید بیشتر بدونم تا بیشتر درک کنم و نهایتاً به تفسیر قرآن هم مراجعه میکنم. ما باید قرآن رو برای این بخونیم که حسش کنیم و دلمون گسترده بشه.

 

شما که اینقدر عاشق خدا هستید نفرت هم پیدا می کنید؟

 

قهر میکنم , بحث میکنم ولی نفرت هرگز. خدا زنده هست و هست و پاینده هست .

 

زمانی که خدا اون چیزی رو که ازش خواستید بهتون نمیده چی کار میکنید؟

 

باهاش قهر میکنم . مثل دختر بچه 2 ساله ای میشم که مثلاً عروسکی رو خواسته و والدینش اون رو دست بسر کرده باشند. اونوقت با خدا بحث میکنم . مثل اونوقتی که یکی از عزیزانم رو از دست دادم اونوقت با خدا بحث کردم که چرا؟؟؟ باهاش قهر می کنم ولی الان یک ساله وقتی که با خدا قهر میکنم , این قهر 1 ساعت بیشتر طول نمیکشه . منت کشی هم میکنم.

 

نفس لوامه و نفس اماره به قدری اهمیت دارند که خداوند در قرآن بهشون قسم میخوره ، انسان وقتی مرتکب گناه و معصیت میشه نفس لوامه بهش نهیب میزنه و باعث میشه که توبه کنه و نفس اماره مشوق و ترغیب کننده گناهه ، زمانی که اون دختر کوچولوی ۲ ساله که همون ستایشگره عروسک میخواد شما از کجا میدونید که نفس اماره نیست و در واقع نیروی شیطانی نیست؟ بعد وقتی شما عروسک رو میگیری و شاد میشی اگر به ترغیب شیطان به دست آورده باشید باز هم همون حالت رو دارید؟

 

خداوند خریدار داد و بیداد شماست , گناه های شما و بدیهای شما . پس اگر گناهی می کنیم باید ما انسانها رو رها کنه . خیلی مواقع شده که افکار بد منو به عمل زشت ترغیب کردند و ممکنه انجام هم بدم ولی مهم اینه که وقتی صداش میکنم جوابم رو میده . اونوقت اون اشتباه در وجودت زیاد موندگار نمیشه و اونوقته که ازش میخوای تو قلبت جاری بشه.

 

ملاک و معیار شما در اینجا چیه؟ وقتی که وب لاگتون رو می خوندم احساس کردم توی کلاس آموزش رانندگیم که دارم آیین نامه و خیلی چیزهای دیگه یاد می گیرم . آیا به این حدی که ستایشگر هستید چقدر تو کارهای عملی بهتون کمک کرد و چقدر تأثیرگذاشته؟ صرفاً هر کسی میتونه ستایش کنه .چقدر در کارهای روز مره خدا رو احساس میکنید؟

 

اگر احساس نمیکردم الان اینجا نبودم , الان ستایشگر نبودم , الان وب لاگم چیز دیگه ای بود. خیلی ها به ظاهر افراد نگاه می کنند و فکر میکنند این آدم اعتقاد نداره.

 

چقدر خودتون مطالعه می کنید؟

 

از بچگی به مذهب علاقه داشتم و همیشه یک کشش و شور خاص بود . تخیلاتم هم قوی هستند. مطالعه نگرده خیلی چیزها رو شنیده بودم. نهج البلاغه می خونم . وقتی صحیفه سجادیه می خونم حس میکنم خودم دارم دعا می کنم.

 

مذهبی ها جلدها رو بیشتر از محتویات دوست دارند ... شما هم اینطوری هستید؟

 یکی از خوانندگان مذهبی یک جایی منو دگرگون کرد. گفت خدات کیه؟ حسینه!

خدا در جایگاهی هست و پیامبران و امامان تجلی او هستند . چرا مردم باید خدا رو فراموش کنند و آدمها رو بزرگ کنند . خود خدا را رها می کنند و به تجلی ها میپردازند. پیامبران ابلاغ پیام الهی کرده اند تا ما انسان باشیم.

 

اردیبهشت 86 پستی داشتید:

 چقدر زیباست در دقایقی که همه در پی آرامشی دروغین هستند تو با دستهایت آرامش را از کائنات جذب کنی چقدر لذت بخش است بخشیدن آنچه با زحمت به کف آوردی 

چقدر زیبا شده ام

 

وب لاگ من حس منه . نیمه دیگه منه که در دقایقی که به خدا فکر میکنم می نویسم.

 

اگر در وب لاگتون یک جور سیر عرفانی رو در نظر بگیرید همه جا صحبت از یقینه و صحبت از تردید نیست . ستایشگری که می نویسد در دلش تردیدی نداشته یا دوست نداشته از تردید ها بگه ! همه جا صحبت از ایمان مفرط بود. ؟؟؟

 

خدا رو خیلی احساس می کنم از موقعی که خیلی کوچک بودم همیشه فکر میکردم کسی شبیه من اون بالا نشسته. خدا در فطرت همه ماست . خداوند برای ما انسانها حساب باز کرده و بیشتر از سایر موجودات تحویلمون گرفته و ما رو اشرف مخلوقات قرار داده . خداوند گفته که به شما فرصت میدهم تا به من برسید یا اونقدر پایین بروید که از حیوان هم پست تر باشید. اگر به چیزی ایمان داشته باشی کافیه.

 

ایمان یه چیز حسیه؟

 

نه

 

تجلی ایمان چیه؟

 

شما ثابت کن چقدر ایمان داری ... هر کس توی وجودش و رفتارش میتونه نشون بده. ایمان باعث شده که بتونم خدا رو وصف کنم.

 

ولی این کار اشتباهه...

 

همه ما اشتباه داریم ولی داریم خودمون رو تکمیل می کنیم . برای حس کردن خدا باید چنین کارایی رو بکنیم. نماز خوندن یه تکلیفه و باید عمل کنیم ولی اگر این نماز خوندن از روی ترس باشه خدا رو دوست نداریم. من خودم خداوند رو توی قلبم بزرگ میکنم و به حسهام ارزش میدم. اول باید حس قلبی بوجود بیاد بعد عمل کردن.

 

منظور از قلب چیه؟

 

مگه روح ما از خداوند نیست؟ ذات خوبمون رو هم حس می کنیم. اعتقاد دارم طپش های قلب من ثانیه به ثانیه ذکر الله رو میگن . خداوند میگه : خواه یا ناخواه شما در حال ذکر و ستایش من هستید. حتی سایه هامون .

 
یکی از پستهای ستایشگر
به نام بزرگوار بر همه چیز( الکبیرُ)
کسانى که ایمان آورده و کارهاى شایسته کرده‏اند
به زودى [خداى] رحمان
 براى آنان محبتى [در دلها] قرار مى‏دهد (سوره مریم-96)

  
خدایا
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم که منو از تاریکی به روشنایی آوردی
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم که هر روز دستهات روبه آرومی
 روی گونه هام می کشی و با نوازش بیدارم می کنی
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم تو روبه خاطرغذایی که به من میدی تا سیر بشم شکر کنم
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم تو روبه خاطر آبی گوارایی که به من می دی
تا سیراب بشم شکرکنم
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم که توانایی امروز من
درنتیجه ی رحمت بی انتهای دیروز تو بوده
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم همیشه همراه ومراقب من هستی وخودم رو تنها می بینم
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم در لحظات سختی تو همیشه در کنارم هستی
و با قوت قلب و امید  همه ی کارها رو خودت به ثمر می رسونی
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم که حضور گرم خانواده ام درنتیجه ی لطف تو به من بوده
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم تو همیشه با لبخندی گرم به استقبالم میای
و همیشه منتظر هستی تا من صدات کنم تا در آغوشم بگیری
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم که به سفره ی من برکت می دی و به جسمم سلامتی
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم که از بین تمام موجودات
من رو بیشترمورد لطف  قراردادی و انسان خلق ام کردی
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم به گنجشکهایی که به لب طاقچه می فرستی ،
 دونه و آب بدم
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم که چقدر مشتاق من هستی
 اما از مرگ می ترسم و به دنیا تکیه می کنم
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم بیدارم و وقتی تو میای کنارم
بی دلیل ازت دور می شم  وخودم رو به خواب می زنم
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم که جایگاهم کجاست وخودم رو
 با دیگران مقایسه می کنم و نمی دونم که لطف تو بر من تمام شده
 و به حد کمال رشدم دادی
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم که تو به اندازه ی خود خودم به من لطف کردی
 و از نعماتت به من بخشیدی و من باز با دیدن زرق و برق دیگران
به حالشون غبطه می خورم
منو ببخش ؛
که گاهی نشانه هایی رو که برام می فرستی نادیده می گیرم
و از مسیر درست خارج می شم
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم  که نیازی نیست تو یک خط تلفن
 یا یک آدرس ایمیل داشته باشی و خیلی راحت تر از اینها
با قلبم می تونم با تو صحبت کنم
منو ببخش ؛
که گاهی فراموش می کنم  تو معلم مهر و محبتم بودی و به من یاد دادی
 که در قبال محبت دیگران بهشون محبت کنم و بخشش رو از هیچ کسی دریغ نکنم
منو ببخش ؛
که گاهی بی رحمانه به خودم ظلم می کنم و برکت هات رو از وجودم دور می کنم
منو ببخش ؛ به خاطر تمام بخشش هات  به خاطر همه ی شکوه و عظمتت
و به خاطر همون لبخند همیشگی
که همون لبخند منو جذب کرد و باعث عاشق شدنم شد
یادمون باشه که ما گاهی فراموش می کنیم خداوند رو
اما خداوند هیچ وقت ما رو فراموش نمی کنه
یادمون باشه که ما گاهی فراموش می کنیم که خداوند همیشه هست
اما خداوند هیچ وقت فراموش نمی کنه که ما هستیم
حتی حواسش به اون مورچه ی کوچکی که درعمق زمین و یا
اون کرمی که در کف اقیانوس زندگی می کنه ، هست
خدا به فکر همه هست و هیچ گاه فراموش نمی کنه که تو هستی
با تو هستم دوست من
با تو
راستی خدا همیشه حواسش به تو هست
 

http://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gif

نقد کارشناسی استاد درخشنده

وبلاگ ارزشی و ارزشمند ستایشگر از آن دسته از وبلاگ هایی است که در این

گرد و غبار و هیاهوی عشق های مجازی ، به زیبایی هرچه تمامتر به عشق

 حقیقی می پردازد.

نویسنده محترمه ی وبلاگ ، به زیبایی معاشقه ای را به تصویر می کشد که تنها

 می توان از دل یک عاشق حقیقی به معشوق نگریست.

سبک و نثر منحصر به فرد و زیبایی استفاده از نثری روان و خلاقانه از جمله

ویژگی های منحصر به فرد وبلاگ ستایشگر است.

توجه به رحمت و رافت الهی و استفاده به جا و مناسب از آیات شریف قرآن کریم،

هماهنگی (‌هارمونی) خاصی به نثر داده است.

نویسنده ی وبلاگ از قالب نگارشی خاصی استفاده می کند که شاید بتوان قالب

نگارشی ایشان را در زمره ی دلنوشته هایی قرار داد که شعور و آگاهی نویسنده

 هیچ وقت تبدیل به سیال ذهن نمی شود ، ولی زیبایی دلنوشته را در ذهن

 تداعی می کند.

اگر درونمایه را برداشت ذهنی بدانیم نه مصداق عینی ، درونمایه نوشته های این

 وبلاگ تماماٌ نوید و بشارت و امید است.

در انتها از بیان این حقیقت تلخ نمی توان ابایی داشت که :

سخت است این وبلاگ تنها یکبار نقد و مورد توجه خاص ،‌قرار گیرد.

http://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gifhttp://i14.tinypic.com/66tbdy0.gif

دوستان شرکت کننده در جلسه

ستایشگر

تخریبچی دوران

دریچه ای به سوی ملکوت

یک حرف و دو حرف

سایه صبور

یک مادر

یک بهانه

قرآن ام پی تری

درخت بی سایه

از خواب تا مرگ

وروجک های بیسواد

رویای نیمه تمام

این انبوه سیب خورها حال آدم را بهم میزند

تنگ غروب

یکتا پرستان

باران خیال

دنیای سبز من

ستاره عشق

همای رحمت

شهد شیرین کودکی

حسنک

زندگی... جنگ... و دیگر هیچ!

یاس کبود

کاغذ دعوت تو در دست من

My Daily Chert O Pert

گل یخ

چهره های درخشان

دل شدگان

دولت عاشقی

گاهنامه

چهره های درخشان

وب لاگ خبری رسا

اشکستان

مثل یک رویا

نم نم

دکتر کوچولو

از گور برگشته

رجایی زمان

عرفان

خودم و خودت

سن ایچ

...

پارمیدا کوچولو

و ۱۰ مهمان محترم

http://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gifhttp://i28.tinypic.com/aw6xeg.gif

در جلسه آینده نقد وب لاگها مراسم انتخاب بهترین وب لاگ فصل زمستان را نیز خواهیم داشت.

وب لاگهایی که در زمستان نقد شده اند به ترتیب عبارتند از :

زندگی... جنگ... و دیگر هیچ!

یک فیلم ساز که عاشق سینما نیست

ستاره عشق

لبگزه

دارالمجانین

روزهای عاشقی

ژسیلن

میدون مین

تردید راهی به دانایی

گل یخ


Admin