<-------www.mycomputer.ir-------> <-------www.mycomputer.ir-------> جلسه ۱۱ آذر ۱۳۸۶ - گزارش جلسات نقد و بررسی وب لاگها

گزارش جلسات نقد و بررسی وب لاگها


جلسه ۱۱ آذر ۱۳۸۶

وب لاگ این هفته : 

 حاج حمید

حـــاج حمیــــد

http://www.hajhamid.com


نویسنده محترم وب لاگ جناب حاج حمید ...

وب لاگ نویسی را از آذر ماه 81 آغاز کردم . آشنایی من با وب لاگ اتفاقی بود و تا پیش از وب لاگ نویسی در چت روم بحث های سیاسی و اعتقادی می کردم. پس از آشنایی با وب لاگ نویسی اقدام به ایجاد سه وبلاگ نمودم  وب لاگ عرشیان که در مورد دفاع مقدس و شهدا ، گنجهای معنوی در مورد مسائل معنوی و حاج حمید که یادداشتها و یا دلنوشته های خودم می باشد که در حال حاضر بصورت جدی به وب لاگ حاج حمید که حول مسائل اجتماعی مذهبی فرهنگی می باشد می پردازم .

دلیل شما از نوشتن وبلاگ چیست ؟

چون به نوشتن علاقه داشتم و احساس کردم که می توا نم در این عرصه خدمت کنم .

آیا مخاطب برای شما مهم است؟

بنده خط فکری خودم را در نگارش مطالب دنبال می کنم . در عین حال به نظرات مخاطبین توجه داشته و احترام می گذارم .

موضوع دفاع مقدس و شهدا از دغدغه های نوشتاری شما هست ؟

مهمترین دلیلی که مرا وارد این عرصه نمود دغدغه هایی بود که از دفاع مقدس و شهدا داشتم و اینکه فرهنگ ایثار و شهادت را در حد بضاعت خودم به نسل سوم منتقل کنم تا نسل حاضر بدانند میراث دار چه موهبتی هستند. 

   

آیا تا بحال نظرات یک مخاطب نوشته های شما را تغییر داده؟

گاهی اوقات (البته به ندرت) برخی از مخاطبین به برخی از مطالبم خرده و ایراد میگیرند. اگر استدلالشان منطقی بوده مطلبم را تغییر دادم . اما این اقدام دلیلی بر تغییر خطوط فکریم نیست

چقدر نظریه مخالف مخالف رو تحمل می کنید ؟ نحوه برخوردتون و تحملتون چگونه است؟

با توجه به اینکه همه افراد یک جور فکر نمی کنند . یقینا کسانی هستند که مخالف مطالب بنده باشند و برای این نظر خود دلیل و استدلال داشته باشند به نظرات آنها احترام میگذارم . لذا بر این اساس بنده هیچ کامنتی را حذف نمی کنم. مگر آنکه در آن به ائمه اطهار (ع) ، مقدسات ، اشخاص توهین یا الفاظ رکیک در آن باشد  

چقدر به وب لاگ های دیگر سر می زنید؟

من اکثر وب لاگها را می خوانم ولی در گذاشتن کامنت معترفم که تنبلی می کنم    

نقش همسرتون در وب لاگ نویسی شما به چه صورت بوده؟

با توجه به اینکه وقت زیادی برای خواندن وب لاگ و . . . در اینترنت صرف می کنم . همین امر باعث میشد گاهی اوقات همسرم اعتراض کند . مدتی ست که ایشان با اینترنت و وب لاگ نویسی آشنا شدند مشکلی وجود ندارد . الان خودشان وب لاگ ساحل دل را می نویسند . در مجموع می توانم بگویم اگر مساعدت همسرم نبود نمی توانستم به این شکل ادامه دهم .

   

در ارتباط با سلسله مقالات تهاجم خاموش ، همه می دانیم که هر دینی از احکام و عرفان تشکیل شده ولی پایه و اساس عرفان است که در تمام ادیان مشترک است ، در عرفان هنریتون حس کردم عرفان رو کنار گذاشتید...

احکام ادیان الهی چون از یک منبع صادر شده است، میتوان گفت شباهت زیادی بهم دارند . اما متاسفانه بدلیل تحریف که در برخی ادیان رخ داده انحرافاتی را در برخی ادیان بوجود آورده .مثلا اینطور نیست که خداوند شرب خمر را فقط در اسلام حرام کرده باشد . بلکه در دیگر ادیان هم نهی شده.
شاید مسیر سیر و سلوک ادیان متفاوت باشد . اما عرفانی را که پائلو از آن دم میزند اصلا عرفان نیست و چیز دیگریست. چرا که فردی مثل پائلو که دارای سابقه بیماری روانی ، اعتیاد شدید به مواد مخدر و مواد توهم زا و مشروبات الكي ، و معتقد به عشق زميني و افكار و انديشه هاي مخلوط شده از عرفان ساحري كاستاندا ، عرفان مسيحيت و ماركسيستي می باشد نمی تواند عارف و صاحب عرفان باشد .
کتاب کیمیاگر او داستاني از دفتر ششم مثنوي است و فقط یک سری تغییرات در آن داده ... مثلاً بغداد را به اسپانیا تبدیل می کند.پائلو با ظرافت خاصی جهان مسیحیت را در مقابل جهان اسلام قرار داده .

من از کتابهای کوئلیو خیلی استفاده کردم و به عنوان یک مسلمان به هیچ گونه پوچ گرایی نرسیدم.من در آثار ایشون به چیزهایی که شما گفتید نرسیدم. به نظر من ما نباید ایشون رو محکوم کنیم و جاهایی رو که با اخلاقمون منطبق هست رو بگیریم. اگر با تامل بیشتر و دید مثبت تری نگاه می کردیم بهتر بود و بی عدالتی نمیشد.

به دوستان توصیه می کنم پست تهاجم خاموش ۲ را یک بار دیگر بخوانند ... من آثار ایشون رو رد نکردم ... من فقط شخصیت و خطوط فکری و اعتقادی ایشان را مطرح کردم. شاید ایشون حرفهای بظاهر خوبی هم زده باشد . اما یه جوان عرفان شیعه را نادیده میگیرد و به دنبال عرفان ظاهری امثال کوئلو راه می افتد و بدلیل عدم شناخت کامل ، به بیراه رهسپار می شود .   

عرفان وجه شیعه یا اسلامی راه های سختی می گوید . مثلاً می گوید سراغ مرشد برو..اما کوئلیو یک سری از تجربیات را ارائه می دهد.

عرفان سلسله مراتب داره و وادی پر رمز و راز ی ست که بهیچ عنوان نمی توان بدون پیر و مرشد پا در آن گذاشت چرا که هر حرکتی و هر کلامی در این وادی برای خودش بار دارد. لذا همانطوری که کسی بخواد پزشک بشود باید چندین سال  تحت نظر اساتید مختلف درس بخواند عرفان هم اینگونه ست می بایست برای رسیدن به عرفان با استاد عارف همراه شد. باید به این نکته توجه داشت که کوئلو اصلا عارف نیست   

   

ولی ما چکار برای تبلیغ کردیم؟

باید بپذیریم که ضعیف کار کردیم . ما زیبایی های زیادیدر دین و انقلاب داریم ولی متاسفانه نتوانستیم به خوبی ترسیم کنیم . متاسفانه متولیان فرهنگی هم و در این وادی کم گذاشتیم.. البته کوتاهی جوانان و . . . را در این زمینه نباید نادیده گرفت .

در پست نشانی خیابان شهدا در مورد فرهنگ بسیجی گفتید ، شاید فرهنگ گمشده بسیجی ، واقعاً شما محیط اطرافتان را به این سیاهی می بینید؟

بله ... بچه های جنگ با بچه های بسیجی امروزی فرق می کنند. چرا که شرایط زمانی خیلی تغییر کرده اما در یک نقطه هیچ تفاوتی با هم ندارند . همان ولایت مداری و حفظ و حراست از آرمانها و ارزشهای والای انقلاب  .
امروزه کسانی فیلم جنگ را می سازند و از جنگ می گویند که یک روز در جنگ نبودند. یا جنگ را بخوبی درک نکردند . وقتی فیلم اخراجی ها یا متولد ماه مهر را می بینم که خیلی از مسائلش شبیه جنگ نیست . آدم خجالت می کشه
ولی وقتی فیلم از کرخه تا راین یا آژانس شیشه ای را میبینم از ته دل گریه می کنم. چون در آن حرف دل و غربت بچه های جنگ را می توان دید

چرا بین بسیجی های قدیم و جدید مرزبندی کردید؟ چرا بین خودمون باید مرز بکشیم؟

خب بسیجی موقع جنگ فرق می کرد. چون آن زمان شرایط خاص خودش را داشت .  بسیج شجره طیبه است این بسیج زاده همان بسیج جنگ است .کسی بسیجی امروزی را نفی نمیکند . بلکه این شرایط زمانی و فرهنگی ست که موجب تغییر شده است . شرایط امروز و دیروز یقیناً فرق می کند. دیروز تهاجم ماهواره ای و اینترنتی نداشتیم ... این روزها فقط چند کانال ماهواره ای فقط به تبلیغ مسیحیت میپردازد. دغدغه بسیجی آن روز یک چیزی بود و امروز چیز دیگر.آرمان بسیجی امروز آرمان حفظ نظام و حفظ ارزشهای شهداست.

چرا از ادبیات نظامی برای مقوله فرهنگی استفاده می کنیم؟

کار فرهنگی کار نرم افزاری ست که نمی توان با سخت افزار به جنگ آن رفت . اگر کسی در عرصه فرهنگی خواسته باشد با ابزار نظامی اقدام کند یقینا محکوم به شکست است. دشمن تهاجمش را در عرصه های مختلف بر علیه ما دارد . و قصد نابودی ما را دارد لذا نمی توان به این اقدام دشمن نامی غیر از تهاجم نامید .

از نقد پائلو اطلاعات کسب کردم ولی شما از مولانا به عنوان مرشد بزرگ یاد کردید.

خیر... بنده عرض کردم نويسندگان كشور ما با اين اثر فهميدند در كشور خود فردى به نام مولوى دارند كه يك داستان كوتاهش اين گونه مى تواند به شهرت جهانى برسد.

آیا بعد از ۲۰ سال باید همان ادبیات در جامعه جاری باشد ؟ ازاثرات مدرنیته این است که یک سری تغییر و تحول در جامعه صورت بگیرد. نسل جوان از ادبیات کلیشه ای خسته شده و گریزان است . خلاقیت در بیان دین کم است.

من نمیگم نشاط و شادابی در جامعه نباشه. اتفاقا بسیار لازم و ضروریست . اما نباید کسانی که برای این مملکت و این آب و خاک جانفشانی کردند به اسم مدرنیته و . . . به فراموشی سپرده شوند . متاسفانه امروزه شاهدیم اسم خیابانهایی که بنام شهدا  بوده را به تغییر میدهند

تنها چیزی که در وب لاگ شما کم است مطالب سیاسی است ... چرا؟

دو وب لاگ دیگر هم دارم که سیاسی است ولی با اسم حاج حمید خیلی کم سیاسی نمی نویسم . که برای این کار نیز دلیل قانع کننده ای دارم . خدا را شاکرم که وابسته به هیچ جناح سیاسی نیستم. تنها یک خط دارم و آنهم خط ولایت است .

*********************************

نقد کارشناسی استاد درخشنده:

به سه دلیل وبلاگ وزین و پر محتوای حاج حمید برای جلسات نقد مورد توجه قرار گرفت:

اول مصادف بودن با هفته بزرگداشت بسیج .

از آنجایی که نویسنده محترم وبلاگ از عزیزان بسیجی و جانباز می باشند ، با انتخاب وبلاگ ایشان

برای نقد ، حتی المقدور سعی گردید که با یک بسیجی واقعی آشنا شویم.

دومین دلیل مصادف بودن زمان حال حاضر با سالروز تولد نویسنده محترم وبلاگ بود.

و سومین دلیل که مهمترین دلیل می باشد ، نوع نگاه و نگرش قلم نویسنده وبلاگ به موضوعات

فرهنگی جامعه بوده است.

نویسنده وبلاگ با هوشیاری و به موضوعاتی می پردازد که مورد توجه نسل فرهیخته جامعه می باشد

 و این امر نشان از درایت و آگاهی وی به زمان دارد.

نوع نگاه انتقادی همراه با رعایت قواعد تحقیقی از ویژگی های بارز قلم نویسنده می باشد.

توجه به اهداف جریانات برانداز با محوریت فرهنگ و اندیشه از دغدغه های بارز قلم نویسنده می

باشد.

آگاهی و شناخت به موضوعات روز و تلاش برای پاسخ به شبهات مطرح شده توسط عناصر مدعی

 روشنفکری ، نشان از دید وسیع نویسنده وبلاگ دارد.

از همه مهم تر دید بسیجی و بی تکلف و ساده و صمیمی نویسنده محترم وبلاگ که در قلم توانایشان

 نمود واضحی دارد ، بهترین الگو برای مدعیان فرهنگ شهدا می باشد.

*********************************

دوستان شرکت کننده در این جلسه

http://hajhamid.com

http://sahele-del.blogfa.com

http://abolfazl2321.persianblog.ir

http://m-shorideh.persianblog.ir

http://akherat.persianblog.ir

http://nodbe-feragh.persianblog.ir

http://gahgodar.blogfa.com

http://shamsozoha.com

http://shalamcheh.ir

http://neshaneh.parsiblog.com

http://dehnamaki1.blogfa.com

http://yekbahaneh.blogfa.com

http://Quranmp3.blogfa.com

http://dellshodegan.blogsky.com

http://partisan.blogfa.com

http://digitalterorist.blogfa.com

http://hajreza.persianblog.ir 

 http://shohada.persianblog.ir 

 http://shimiyayee.blogfa.com 

 http://shahrahedalat.blogfa.ir

http://hamidr2004.persianblog.ir

  http://mahdilove12.persianblog.ir 

http://sobhe-didar.blogfa.com

http://mamanyehasty.persianblog.ir

http://sayeyesabour.persianblog.ir

http://1madar.com

http://fpi.persianblog.ir

http://bisavada.persianblog.ir

http://derakhtebisayeh.persianblog.ir

http://seemore.blogfa.com

http://hassanak2.blogfa.com

http://aghegh.persianblog.ir

http://newborn.persianblog.ir

http://sevda1000.persianblog.ir

http://loosifer2007.blogfa.com

http://dadgaherasmi.persianblog.ir

http://fadak110.persianblog.ir

http://ie133.parsiblog.com

http://yaranemahdi313110.parsiblog.com

http://kasinistam.blogfa.com

http://simin.ir

http://osvehsalehin.ir

http://m0saafer.blogfa.com

http://khatoonenilofary.blogfa.com

http://moohebat.blogfa.com

http://roohollah.parsiblog.icom

http://rahian83.blogfa.com

http://seyyede.blogfa.com

http://ashkestan.blogfa.com

http://crazynote.blogfa.com

http://mazaher110.blogfa.com

http://ahmadak.blogfa.com

http://qafeleh.ir

http://fatemehzahrakocholo.blogfa.com

http://sahrayeeshgh-2.persianblog.ir

http://meydoonmin.blogfa.com

http://banoye-ordibehesht.blogfa.com

http://persianliterature.persianblog.ir

http://pinky.persianblog.ir

http://parmida.persianblog.ir

و دهها مهمان عزیز دیگر

**********************************

وب لاگ هفته آینده یکشنبه ۱۸ آذر

رویـــای نـیـمـه تــمــام

http://roya11842.persianblog.ir

**********************************

دوستانی که تمایل دارند وب لاگشان در این جلسات مورد نقد و بررسی قرار بگیرد

 لطف کنند و در قسمت کامنتهای همین وب لاگ اطلاع دهند.Admin